Aihearkisto: Yleinen

VUL hakee: yritysyhteistyön toimikunta

Yritysyhteistyötoimikunta etsii riveihinsä uusia jäseniä. Toimikunnan tehtäviin kuuluu mm. sponsoreiden hankinta, yhteistyössä muiden toimikuntien kanssa, ja muu vastikkeellinen yritysyhteistyö, ja sen toiminta on yksi liittomme tulonhankinnan tukipilareista.

Yritysyhteistyössä tärkeimpiä taitoja ovat vuorovaikutustaidot, kyky ilmaista itseään selkeästi sekä suullisesti, että kirjallisesti, sekä halu ymmärtää yhteistyökumppaneiden tarpeita.
Aiempaa kokemusta vastaavista tehtävistä ei tarvita, tämä on erinomainen mahdollisuus oppia uutta.

Haku on avoinna syyskuun loppuun ja valinnat tehdään lokakuun aikana.

Lisätietoja löydät tästä ilmoituksesta!

Urheilijoiden opiskeluapurahat haussa syyskuussa

Urheilijoiden ammattienedistämissäätiön opiskeluapurahaa voi hakea syyskuun ajan

Urheilijoiden Ammattienedistämissäätiö (URA) myöntää vuosittain opiskeluapurahoja kansainvälistä menestystä tavoittelevien tai aktiiviuransa jo päättäneiden huippu-urheilijoiden ammattiin valmistavaan ja tutkintoon tähtäävään opiskeluun. Apurahat lukuvuodelle 2018-19 ovat haettavissa syyskuun ajan.

Täyden URA-apurahan määrä on 3000 euroa ja se maksetaan kahdessa osassa, joulukuussa 2018 ja maaliskuussa 2019. Apuraha voidaan myöntää myös puolikkaana vain syys- tai kevätlukukaudeksi.

Yksityiskohtaista tietoa apurahan myöntämisperusteista ja linkki apurahan hakulomakkeeseen: http://olympiakomitea.fi/ura-saatio

Jukka Tirri
URA-säätiön asiamies
Opiskelijahuippu-urheilun asiantuntija, Olympiakomitea/ huippu-urheiluyksikkö
puh. 0447800213
ura@olympiakomitea.fi

IFSS uutisia, elokuu 2018

2018 sulanmaan Euroopanmestaruuskilpailut lähestyvät. Kisat järjestetään Ruotsissa, Nybrossa lokakuun 24.-28. Kilpailukutsut ja siihen liittyvät dokumentit julkaistaan pian IFSS:n kotisivuilla.

IFSS uudet kotisivut

Uusittu sivusto on avattu. Sivuston on suunnitellut ja toteuttanut IFSS uusi webmaster Kjell Ek. Hän toimii myös kansainvälisen lajiliiton GDPR-virkailijana, ja hänen tehtäviinsä kuuluu huolehtia siitä että liitto täyttää eurooppalaisen tietosuojalainsäädännön vaatimukset. Tätä varten liitolla on käytettävissään uudet sähköpostiosoittet (löytyy seuraavan otsikon alta), ja samalla joitakin vanhoja on poistunut käytöstä.

Päivitetyt yhteystiedot

IFSS toimintojen sähköpostiosoitteistoon on tehty muutoksia, ja alla on päivitetty luettelo. Mikäli jäsenistö on viimeaikoina lähettänyt vanhoihin osoitteisiin viestejä, joihin ei ole tullut vastausta, kehottaa IFSS lähettämään viestit uudellen tällä listalla esitettyihin osoitteisiin.

President Helen Lundberg – president@sleddogsport.net
Vice President Sport Eeva Äijälä – sport@sleddogsport.net
Vice President Economy Morten Sørensen – economy@sleddogsport.net
Vice President Development Mari Hoe Raitto – development@sleddogsport.net

Executive Director Dori Hollingsworth – executivedirector@sleddogsport.net

Continental Director Asia Jay Kim – asia@sleddogsport.net
Continental Director Europe Bengt Pontén – europe@sleddogsport.net​
Continental Director North America Rebecca Knight – northamerica@sleddogsport.net​
Continental Director Oceania Ray Holliday – oceania@sleddogsport.net​
Continental Director South America Konrad Jakob – southamerica@sleddogsport.net​
Athletes delegate council Petra Wadlund Lind – athletes@sleddogsport.net​

Web Master Kjell Ek – webmaster@sleddogsport.net​

Anti Doping Committee – antidoping@sleddogsport.net​​
Anti Doping Chair person – dopingcontrol@sleddogsport.net​
World Cup/Accreditation Committee – accreditation@sleddogsport.net​​​
DID registration – did@sleddogsport.net​​​
1-2 Dog Committee – 1and2dog@sleddogsport.net​​​
Race Judges and Race Regulations Committee – rules@sleddogsport.net​​​
Nordic Breed Committee – nordicbreed@sleddogsport.net​​​
Youth Committee – youth@sleddogsport.net​​​
Inclusive Global Access Committee – globalaccess@sleddogsport.net​​​
Membership Committee – membership@sleddogsport.net​​​
Animal Health and Welfare Committee – welfare@sleddogsport.net​​​
Nominating Commission – nominating@sleddogsport.net​​​
Legal Commission – legal@sleddogsport.net​​​

IFSS kilpailusäännöt

Hallitus on hyväksynyt päivitetyt kilpailusäännöt, ja niihin on tehty sen jälkeen muutamia kirjoitusasukorjauksia. Päivitetyt säännöt ovat luettavissa IFSS:n sivuilla.

2019 Maailmanmestaruuskilpailut

2019 kansainvälisten arvokilpailuiden kotisivut valmistuvat lähiaikoina, ja linkit sivustoille lisätään sen jälkeen IFSS:n kotisivuille.

DID-lisenssit eurooppalaisille

Kuten Nybron kisakutsussa on todettu, DID-lisenssien rekisteröintejä ei oteta vastaan lokakuun 15.-28. välisenä aikana. Kaikki rekisteröinnit sulanmaan EM-kilpailujen osalta tarkistetaan lisenssinumeroiden ja ikäluokkien osalta. DID-rekisteröinnit Euroopan ulkopuolelta käsitellään normaalisti.

IFSS kansainvälinen tuomariseminaari

IFSS Kansainvälisten kilpailutuomareiden seminaari järjestetään Ranskan liiton, FFST toimesta syyskuun 1. ja 2. päivä. Seminaarin tapahtumapaikkana on Raddon et Chapendu, Koilis-Ranskassa (Suomesta osallistumisia koordinoi tuomaritoimikunta).

Sääntö- ja lisenssiasiaa urheilijoille

IFSS:n kilpailusäännöt on päivitetty ja ne ovat nyt suomennettuina VUL:n nettisivuilla. Kaikkien urheilijoiden tulisi käydä päivitetyt säännöt läpi ennen kilpailukauden alkua.

IFSS:n päivitetyt kilpailusäännöt löytyvät täältä

Lisenssiasiaa:

VUL on linjannut, että syksyn koirajuoksun SM-luokkiin saa osallistua lisenssiehtojen mukaisesti kilpailu- ja harrastajalisenssillä vaikka kevään liittokokouksen sääntömuutoksessa puhutaan sanatarkasti vain kilpailulisenssistä. Lisenssiasiaa tullaan käsittelemään uudemman kerran kevään 2019 liittokokouksessa. Harrastajalisenssillä saa kilpailla yhden kansallisen tason kilpailun tai SM-kilpailun, mutta ei kansainvälisiä kilpailuja (esim. MM, EM, SOC tai World-cup). Kertalisenssi ei käy SM-luokkaan.