Kilpailukalenteri talvi ja kevät 2021

Rautavaaran talvikilpailu, 23. – 24.1.2021, Rautavaara

Järjestävä seura: Länsi-Suomen Valjakkourheilijat

Kilpailupäällikkö: Anton Toivonen

Tuomari: Kari Tolkkila

Kansallinen kilpailu

Anottavat luokat: SP10 2×15.5km, SP6 2×10,5km, SP4 2×7,5km, SP4J 2×7,5km

Lisäksi: SPH1-2 1x5km, lapset 1x100m

 

Illin yhdistetty, 23. – 24.1.2021, Illinsaari

Järjestävä seura: Oulun Palveluskoirayhdistys ry

Kilpailupäällikkö: Maiju Heikkinen

Tuomari: Eeva Äijälä, Kauko Ruokolainen

Kansallinen kilpailu

Anottavat luokat: CM A, CM B, CW A, CW B 10km, SM1 A, SM1 B, SW1 A, SW1 B, 10km, SM1V A, SM1V B, SW1 A, SW1 B, 5km, SMJ, SWJ 5km, lisäksi pikkujunnujen hiihtoluokkia

 

Gold Rush Run 501, 28. – 31.1.2021, Tankavaaran kultakylä, Tankavaara

Järjestävä seura: Pohjois-Lapin Valjakkourheilijat

Kilpailupäällikkö: Sini Kaltti

Tuomari:  Pekka Mertala

Suomenmestaruuskilpailu

Anottavat luokat: SM LDU 501km

 

Oukun World Cup 2021, 30.1.2021, Ounasvaaran hiihtokeskus

Järjestävä seura: Rovaniemen Palveluskoirakerho ry

Kilpailupäällikkö: Kati Mansikkasalo-Jurvelin

Tuomari: Eeva Äijälä ja Kauko Ruokolainen

Kansallinen kilpailu

Anottavat luokat: SM1 A ja B, SW1 A ja B, SMV1 A ja B, SWV1 A ja B, SMJ A ja B, SWJ A ja B,

SM+W 13-16, Lapset ja harrastus

Kilpailu on koirahiihtoluokkien MM-katsastuskilpailu ja world Cupin kilpailu luokissa SM1 A ja SW1 A

 

SHS iloinen talvikilpailu, 6.-7.2.2021, Rautavaara

Järjestävä seura: Suomalainen Siperianhusky -seura ry

Kilpailupäällikkö: Kari Tolkkila

Tuomari: Kari Tolkkila / Marko Vesterinen

Kansallinen kilpailu

Anottavat luokat: SPU 2x22km, SP8 2x16km, SP4 2x8km, SP4J 2x8km, Juniorit 10-13v 2x4km.

Lisätietoa:

Harrastusluokat: SP2, koirahiihto, koirien senioriluokka SP1-4 tai hiihtäen, lapset alle 9v. Kaikki luokat kaksipäiväisiä paitsi lapset ja seniorit vain lauantaina

Kilpailu on sprinttiluokkien MM-katsastuskilpailu

 

Eastpoint Open, 12.-14.2.2021, Pankakoski  KILPAILU ON PERUTTU

Järjestävä seura: Carelian Eastpoint ry

Kilpailupäällikkö: Mikko Tirkkonen

Tuomari: Juha Hyvönen

Suomenmestaruuskilpailu

Anottavat luokat: SM LD8 300km

Kansalliset luokat: Retkiluokka 150km

Kilpailukutsussa määritetyt muutokset:

Kilpailu- ja retkiluokassa rajoitettu koiramäärä 6 – 10 koiraa.

 

Ruunaa Race, 19. – 21.2.2021, Ruunaan matkailu

Järjestävä seura: Carelian Eastpoint ry

Kilpailupäällikkö: Jarkko Peltola

Tuomari: Juha Hyvönen

Suomenmestaruus kilpailu

Anottavat luokat: SM MD12 3x50km, SM MD6 3x50km, SM MD4 3x33km

Kansalliset luokat: SP1J 250m, Harrastusluokka 33km

Kilpailukutsussa määritetyt muutokset:

MD12 ja MD6 anottu world cup -osakilpailuksi

MD 10-12 koiran luokka on rajoitettu 10 koiraan. Sääntö 40.2.5. (ifss suostumus 2015)

 

Jämin Talvi-SM 2021, 27. – 28.2.2021, Sormelantie 77, Jämijärvi.

Järjestävä seura: Länsi-Suomen Valjakkourheilijat ry

Kilpailupäällikkö: Elena Kallio

Tuomari: Teemu Kaivola

Suomenmestaruus kilpailu

Anottavat luokat: SM SP10 2x17km, SM SP6 2x13km, SM SP4 2x9km, SM SP4J 2x9km

Kansalliset luokat: MD6 2x41km, SPH1-2 1x5km, Lapset 1x100m

Ajoluokissa World Cup

Kilpailukutsussa määritetyt muutokset:

Ajo-luokissa kypärä pakollinen.

 

SM kilpailut hiihto, 20. – 21.2.2021, Mäntyharju

Järjestävä seura: Kymen Vetokoiraseura ry

Kilpailupäällikkö: Tuukka Turkka

Tuomari: Aija Mäkiaho

Suomenmestaruuskilpailu

Anottavat luokat: SM PM1 A ja B 12km, SM PW1 A ja B 12km, SM PMJ A ja B 6km,

SM PWJ A ja B 6km, SM SM1 A ja B 12km, SM SW1 A ja B 12km, SM SMV1 A ja B 6km,

 SM SWV1 A ja B 6km, SM SMJ A ja B 6km, SM SWJ A ja B 6km

Kansalliset luokat: SP6 12km, SP4 6km, SPJ4 6km

 

Kuusamo MD, 20. – 21.3.2021, Ollilan lomamajat, Kuusamo.

Järjestävä seura: Carelian Eastpoint ry

Kilpailupäällikkö: Jussi Poutanen

Tuomari: Juha Hyvönen

Kansallinen kilpailu

Anottavat luokat: MD12 2x43km, MD6 2×20 + 43km, MD4 2x20km, harrastusluokka 1x20km

Kilpailukutsussa määritetyt muutokset:

MD6 -luokassa ajetaan Triathlon, jossa ensimmäisenä kilpailupäivänä ajetaan:

Sprintti 20 km ja Kuorma 10 kg/koira/reki 20 km. Toisena kilpailupäivänä matka 43 km.

Harrastusluokka ajetaan 3-6 koiralla.

 

Gold Rush Run, 2. – 5.4.2021, Tankavaaran kultakylä, Tankavaara

Järjestävä seura: Pohjois-Lapin Valjakkourheilijat

Kilpailupäällikkö: Ossi Kaltti

Tuomari: Pekka Mertala

Kansallinen kilpailu

Anottavat luokat: MD8 2x75km, MD6 2x45km

 

Ruuhirod Goes Lapland    10.-11.4.2021    Nuottavaaran koulu.

Järjestävä seura: Suomalainen Siperianhusky -seura & Larek

Kilpailupäällikkö:  Toni Miettinen

Tuomari: Marko Vesterinen

Kansallinen kilpailu.

Anottavat luokat: MD8 4x27km, MD4 3x27km, MD2 2x27km, MDJH 2-4 1 x 27km (mahdollisuus suorittaa junioreiden MD-näyttökoe)

MDPM 1x27km, MDPW 1x27km, MDSM 1x27km, MDSW 1x27km.

Muuta:

Kilpailussa ajetaan matkat tietyn ajan sisällä.

Alustavat arviot: MD2 aikaa 12h, MD4 aikaa 16h ja MD8 aikaa 22h

 

Kilpailukalenteri kevät 2021

 

Jämin Kevät 2021, 24.4.2021, Sormelantie 77, Jämijärvi

Järjestävä seura: Länsi-Suomen Valjakkourheilijat ry

Kilpailupäällikkö: Elena Kallio

Tuomari: Teemu Kaivola

Kansalliset luokat: DR8 7.7km, DR4 5km, DR4J 5km, DS2 5km, DBM/DBW 6.8km

Lisäluokka: DSH1J ikäraja 10-16 vuotta. Matka n.2km