Talven ja kevään kilpailukalenteri 2023 

6. – 8.1.2023 Kolme tunturia, Saariselkä

Järjestävä seura: Pohjois-Lapin Valjakkourheilijat

Kilpailupäällikkö: Anni Järveläinen

Tuomari: Ilmoitetaan myöhemmin

Luokat: MD12 3 x 40 km, MD6 3 x 40 km

 

7. – 8.1.2023 Kontsa Winter 2023 (world cup), Kontiolahden ampumahiihtostadion, Kontiolahti

Järjestävä seura: Kontiolahden urheilijat

Kilpailupäällikkö: Markku Kanko

Tuomari: Eeva Äijälä

Luokat: PM1A 10 km, PM1B 5 km, PW1A 10 km, PW1B 5 km, PMJA 5 km, PWJA 5 km, PJ 13- 16 v 2-4 km, SM1A 10 km, SM1B 5 km, SW1A 10 km, SW1B 5 km, SMJA 5 km, SWJA 5 km, SM+W 13–16 v 2–4 km

Muuta: Koirahiihto lapset alle 12 v., Harrastusluokka M+N 5 km

 

14. – 15.1.2023 Lapland Quest, Nuottavaarantie 115, Kolari

Järjestävä seura: Tunturi-Lapin Valjakkourheilijat

Kilpailupäällikkö: Sanna-Kaisa Kiviniemi

Tuomari: Mikael Bäckman

Luokat: LD10 250 km

 

20. – 22.1.2023 Ukko-Halla Paljakka ajot 2023, Paljakkakeskus, Kotila

Järjestävä seura: Arktiset vetokoirat

Kilpailupäällikkö: Jani Heikkilä

Tuomari: Marko Vesterinen

Luokat: MD4 2 x 35 km, MD8 2 x 40 km

Muuta: Fatbike-luokka, hiihtoluokka, 2–3 koiran harrasterekiluokka 1 x 35 km

 

26. – 29.1.2023 Gold Rush Run 501, Tankavaaran kultakylä, Tankavaara                           

Järjestävä seura: Pohjois-Lapin Valjakkourheilijat

Kilpailupäällikkö: Matti Salmi, Urho Ahomaa

Tuomari: Pekka Mertala

Luokat: SM LDU 501 km

 

4. – 5.2.2023 SHS Sprintin seuramestaruus, Rauhalantie 50, Ohkola                      

Järjestävä seura: Suomalainen Siperianhusky -seura

Kilpailupäällikkö: Matleena Salminen

Tuomari: Kari Tolkkila

Luokat: SM Sp6 12 km, Sp4 6 km, Sp4J 6 km, Sp2 4 km, Sp2Y 2 km, Sp1 4 km,

Muuta: 1- koiran potkukelkkaluokka juniorit 10–13 v 2 km, lapset alle 9 v. 1 koira 100 m, harrastusluokka max. 4 koiraa 4 km

 

10 – 12.2.2023 Virpa VUL-SM 2023 (world cup), Virpiniemen hiihtokeskus Oulu

Järjestävä seura: Oulun Palveluskoirayhdistys

Kilpailupäällikkö: Johan Carlson

Tuomari: Eeva Äijälä

Luokat: SM PM1A 10 km, SM PM1B 10 km, SM PW1A 10 km, SM PW1B 5 km, PMJA 5 km, PWJA 5 km, SM SM1A 10 km, SM SM1B 10 km, SM SW1A 10 km, SM SW1B 5 km, SM SM1VA 5 km, SM SW1VB 5 km, SM SMJ 5 km, SM SWJ 5 km, SM+W13-16 3 km, Viesti A 3 x 7-8 km, Viesti B 3 x 5 km

Muuta: Koirahiihto lapset alle 12 v. T+P 100 m, Harrastusluokka M+N A ja B 5 km

 

11. – 12.2.2023 Jämin Talvi-SM, Sormelantie 77, Jämijärvi                      

Järjestävä seura: Länsi-Suomen Valjakkourheilijat

Kilpailupäällikkö: Juha-Pekka Nurmi

Tuomari: Kari Tolkkila

Luokat: SM Sp8 17,5 km, SM Sp4 9 km, SM Sp4J 9 km,

Muuta: Harrastusluokka max. 4 koiraa 5 km

 

18. – 19.3.2023 Jämin valjakkoviesti, Sormelantie 77, Jämijärvi                      

Järjestävä seura: Länsi-Suomen Valjakkourheilijat

Kilpailupäällikkö: Juha-Pekka Nurmi

Tuomari: Kari Tolkkila

Luokat: Viesti 13 km + 13 km + 13 km

Muuta: Viesti tyylinen kilpailu, 3-starttia/päivä, kilpailu 2-päiväinen. Ensimmäinen lähtö yhteislähtönä molempina päivinä, seuraavat lähdöt aina oman joukkueen kilpailijan saavuttua maaliin ja toimitettua “viestikapula” lähtijälle. Nopeimman kokonaisajan ajanut joukkue voittaa. Koiramäärä on 1–6 kpl, IFSS ja kansallisten sääntöjen mukaisilla varusteilla voi ajaa edellä mainitulla koiramäärällä.

 

30.3. – 1.4.2023 Gold Rush Run MD, Tankavaaran kultakylä, Tankavaara                                                               

Järjestävä seura: Pohjois-Lapin Valjakkourheilijat

Kilpailupäällikkö: Ossi Kaltti

Tuomari: Ilmoitetaan myöhemmin

Luokat: SM MD12 3 x 45 km, SM MD6 3 x 45 km

 

6.5.2023 Jämin Kevät 2023, Sormelantie 77, Jämijärvi                                                  

Järjestävä seura: Länsi-Suomen Valjakkourheilijat

Kilpailupäällikkö: Juha-Pekka Nurmi

Tuomari: Kari Tolkkila

Luokat: DR8 7,5 km, DR4 5 km, DR4J 5 km

Muuta: DR1-4H 3,5 km